Szafran uważany jest za najbardziej szlachetną przyprawę na świecie. Jest również najdroższą z nich. Uprawa szafranu wymaga wiele wysiłku, konieczna jest tutaj również cierpliwość.
Zbiera się go ręcznie z pręcików krokusa. Chodzi tutaj o jego purpurową odmianę uprawianą w takich krajach, jak Indie oraz Iran. O szafranie wiedzieli już starożytni. Stosowany był zarówno w medycynie, jak i w kuchni przez Egipcjan, Persów, Greków i Rzymian. To nie było jego jedyne zastosowanie. Był również wykorzystywany jako barwnik ówczesnych tkanin i afrodyzjak. Jeżeli chodzi o właściwości lecznicze szafranu, to uznawano go za skuteczny lek zwalczający ból.
Najwyżej ocenianą uprawą szafranu jest ta hiszpańska. Chodzi tutaj konkretnie o okolice Walencji. Możesz spróbować uprawiać tą roślinę samodzielnie, wymaga to jednak cierpliwości. Cebulki krokusa należy zakopać w glebie wapiennej na okres aż dwóch lat. Potem należy posadzić je ponownie. Dopiero wtedy wyrośnie szafran (tu kupisz szafran – https://emandaryn.pl/product/szafran-02-g/). Jak widać jego samodzielną uprawą powinny zająć się tylko te osoby, które naprawdę są na to zdecydowane. Co ciekawe, kwiaty powinny być zrywane o wczesnej porze dnia.
Czerwone słupki kwiatu należy oddzielić od tych, które mają kolor żółty oraz biały. Wtedy dopiero szafran będzie mógł zostać przez Ciebie wykorzystany. Jeśli chodzi o jego właściwości lecznicze, to wiedz, że zalecany jest jako lek wspomagający w trakcie terapii osób cierpiących na choroby płuc i silne bóle głowy. Uważa się, że jest to skuteczny środek antydepresyjny. Przeprowadzono nawet badania laboratoryjne, które faktycznie potwierdziły skuteczność tej rośliny w leczeniu obniżonego nastroju. Badana jest również możliwość wykorzystania go w leczeniu wrzodów żołądka, a nawet bezpłodności. Powodem tego zainteresowania świata medycyny szafranem jest to, że zawiera on krocynę.