Co to jest ekstruzja żywności? Jakie jest jej zastosowanie?

To metoda produkcji żywności, którą stosuje się w przypadku tak popularnych na całym świecie makaronów, płatków śniadaniowych, czipsów i różnego rodzaju przekąsek.

Do przeprowadzenia ekstruzji konieczne jest zastosowanie specjalnej maszyny. Składa się ona z takich elementów, jak zasilacz i podajnik. Najważniejsza jest jednak beczka, w której obraca się specjalnie wykonana do tego celu śruba. Cały proces odbywa się przy wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Żywność jest zgniatana aż do momentu, w którym uzyskana zostaje częściowo płynna masa. Jest ona następnie przeciskana przez niewielką szczelinę. Otrzymujemy w ten sposób produkt, który można określić mianem wysoko przetworzonego. W wyniku ekstruzji pewnemu zmniejszeniu ulega wartość odżywcza otrzymanej przy jej zastosowaniu żywności.

Jak zostało to wspomniane na początku artykułu dzięki ekstruzji powstają chętnie spożywane na całym świecie płatki, makarony i słodycze. Przy zastosowaniu tej technologii jest również uzyskiwana żywność, którą karmi się zwierzęta. Innym zastosowaniem jest produkcja porcjowanej żywności, z której często korzysta się w wojsku. Sięgają po nią również uczestnicy wypraw turystycznych. Jako ciekawostkę można podać prawdopodobne przyszłe zastosowanie tej technologii. Uważa się, że właśnie dzięki niej uda się zapewnić dostęp do żywności uczestnikom planowanych na bliską przyszłość wypraw kosmicznych, m.in. na Marsa. Czy ekstruzja faktycznie dosięgnie gwiazd? O tym przekonamy się już niedługo.

Dlaczego warto?
Dzięki zastosowaniu ekstruzji można uzyskać produkt spożywczy, który cechuje się dużą trwałością. Jest to zaleta, która jest niezwykle istotna dla firm zajmujących się produkcją żywności. Warto również wspomnieć o tym, że ekstruzja umożliwia zbadanie tego, ile wody zawiera dany produkt spożywczy. Wiele interesujących informacji dotyczących tego procesu przetwarzania żywności znajdziesz na tych portalach internetowych, które zajmują się tematem rolnictwa. Tak się składa, że ekstruzji mogą być poddane prawie wszystkie zboża uprawiane przez człowieka. Zdecydowanie warto zainteresować się możliwościami praktycznego zastosowania tego procesu technologicznego. Więcej na temat ekstruzji: https://consfood.pl/