Bursztyn – może warto go lepiej poznać?

Jak powstaje bursztyn? Bursztyn jest produktem drzew iglastych. Proces tworzenia bursztynu można podzielić na etapy.

Pierwszy etap – kiedy kora jest uszkodzona, na powierzchnię wsiąka lepka żywica. Zawiera terpeny, alkohol oraz estry. Substancje te przyspieszają suszeniu i przekształcania żywicy w bursztyn. Ponadto utwardzanie żywicy sprzyja swobodnemu dostępowi światła słonecznego.

Drugi etap – jest związany z procesem glebotwórczym. Żywica dostaje się do gleby, gdzie przez wiele lat oddziałuje z zawartymi w tlenach, wzbogaconymi w potas, alkalicznymi wodami mułu. W rezultacie staje się gęstsza i twardsza, uwalnia się kwas bursztynowy.

Trzeci etap – transfer i odkładanie się żywic kopalnych do basenu wodnego i tworzenie placerów o różnych rodzajach genetycznych.

Jak czyścic bursztyn w domu?
Najprostszym sposobem jest oczyszczenie wilgotną szmatką nasączoną roztworem mydła, a następnie wysuszenie w chłodnym miejscu. Następnie zaleca się wypolerowanie kamieni dobrze ściereczką igłową, ale bez większego wysiłku, aby nie zniszczyć produktu.
Jeśli bursztyn jest mętny, zaleca się stosowanie specjalnej tkaniny do czyszczenie srebra, która jest sprzedawana w sklepach jubilerskich. Przy zakupie apytaj specjalistę, jak prawidłowo czyścic i dbać o biżuterię aby mu nie zaszkodzić. Zazwyczaj bursztyn nie wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ jest bezproblemowy w użyciu. Należy po prostu unikać wysokich temperatur i bezpośredniego światła słonecznego.

Lecznicze właściwości bursztynu.
Produkty na podstawie bursztynu, to fajny pomysł jna prezent dla twoich przyjaciół oraz rodziców, ponieważ mają unikalne właściwości lecznicze:

  • Zwiększają odporność, są naturalnymi biostymulatorami;
  • Korzystnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, pomagają zwalczać depresję;
  • Normalizują ciśnienie i stężenie hemoglobiny;
  • Są naturalnym środkiem antyseptycznym;
  • Wydalają toksyny, odmładzają;
  • Biostatyczne właściwości bursztynu bałtyckiego pomagają w tarczycy.

Bursztyn jest często obdarzony magicznymi właściwościami. Uważa się, że przynosi on szczęście oraz pomaga zdobyć długowieczność. Bursztyn reaguje na kontakt z ludzkim ciałem, a ciepło i światło słoneczne wzmacniają jego naturalne korzystne właściwości.

Źródło: https://gentarus.com/pl/bursztyn/